Projekt robót geologicznych
Projekt robót geologicznych szczegółowo określa warunki realizacji głównie robót wiertniczych i sondowań koniecznych do opracowania dokumentacji geologicznej. Pracownia GEO-PROSPEKT projektuje roboty geologiczne dla opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskich, dokumentacji hydrogeologicznych, innych dokumentacji geologicznych.
W projekcie podaje się precyzyjnie cel projektowanych robót, sposób jego osiągnięcia (szczegółowy opis metodyki projektowanych robót geologicznych), termin, harmonogram i przestrzeń wykonania robót, rodzaj dokumentacji geologicznej mającej powstać w wyniku robót geologicznych.
Zespół geologów opracowujących projekt zawsze musi określić sposób wykonania przedsięwzięć koniecznych dla ochrony środowiska w takcie realizacji robót geologicznych. Dotyczy to ochrony wód podziemnych, sposobu likwidacji wyrobisk i otworów wiertniczych, rekultywacji gruntów, a także czynności mających na celu zapobieżenie szkodom powstałym wskutek wykonywania zamierzonych robót.
W części graficznej dokumentu wykonuje się m.in. projektową mapę dokumentacyjną, rysunki konstrukcyjne otworów wiertniczych, mapę geologiczną, geologiczno-inżynierską, geologiczno-gospodarczą, hydrogeologiczną, archiwalne profile wiertnicze, studzienne, przekroje geologiczne i inne archiwalne dane geologiczne.
Procedura zatwierdzenia Projektu robót geologicznych
Po sporządzeniu Projektu robót geologicznych przeprowadza się jego uzgodnienie i zatwierdzenie urzędowe na podstawie Pełnomocnictwa udzielonego przez Inwestora. Większość realizowanych przez nas projektów zatwierdzamy w starostwach powiatowych lub urzędach miast na prawach powiatu. Wydanie decyzji zatwierdzającej projekt trwa przeważnie maksymalnie 3-4 tygodnie od jego złożenia. Bardzo często czas trwania zatwierdzenia skraca się nawet do 1,5 – 2 tygodni, zwłaszcza w przypadku poprawnie sporządzonego projektu. Jedynie w przypadkach złożonych procedura ta wydłuża się do 2 miesiecy.
Po zatwierdzeniu projektu i zgłoszeniu zamiaru wejścia w teren przeprowadza się wszystkie zaprojektowane roboty geologiczne (nie wcześniej niż 2 tygodnie od zatwierdzenia projektu), badania laboratoryjne i niezbędne analizy do opracowania Dokumentacji geologicznej.
Szczegółowe wymogi prawne dotyczące formy i zawartości projektu robót geologicznych reguluje:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji (Dz.U. 2015 poz. 964),
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2016 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2016 poz.2033)
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 grudnia 2016 r. w sprawie innych dokumentacji geologicznych (Dz.U. 2016 poz. 2023)
Sprawdź nas!
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami i zakresem oferty.